آیا کامپیوترهای کوانتومی در کسری از ثانیه می توانند کوین های باقی مانده را استخراج کنند!

آینده ماینرها در هاله ای از ابهام!

پس از انتشار گزارشی توسط فایننشال تایمز که نشان می‌داد گوگل موفق به حل مسئله‌ای با کامپیوتر‌ کوانتومی‌اش شده که حل آن با قدرتمندترین کامپیوتر کنونی IBM بیش از 10 هزار سال به طول می‌انجامد، توجهات به سمت تاثیر این پردازنده‌ها بر روی بیت کوین و علم رمزنگاری جلب شد.
بیت کوین و ارزهای دیجیتال بر پایه علم رمزنگاری بنا نهاده شده‌اند و کامپیوترهای کوانتومی یکی از بزرگترین‌ تهدیدها برای آن به شمار می‌آیند.
در این رابطه عباس آشتیانی، کارشناس ارزهای دیجیتال با اشاره به کامپیوتر کوانتومی گوگل در توییتر نوشت:

صحبت‌‌هایی وجود دارد که برتری کوانتومی گوگل قادر به اجرای محاسبه‌ای در 200 ثانیه است که برای سریعترین ابرکامپیوتر 10 هزار سال به طول می‌انجامد. این بدین معناست که برتری کوانتومی 1.6 میلیارد برابر سریعتر است!

او در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد:

پس چه بلایی سر بلاک چین بیت کوین خواهد آمد؟ آیا در رمزنگاری آن به الگوریتم‌های جایگزینی مانند SHA384 نیاز پیدا خواهیم کرد؟ پاسخ خیر است!

آشتیانی با اشاره به سرعت کامپیوترهای کوانتومی در حل مسائل گفت:

با وجود قدرت پردازشی 1.6 میلیارد برابر نیرومندتر، تعداد صفرهایی که برای حفظ نرخ ایجاد بلاک در 10 دقیقه در خروجی الگوریتم SHA256 باید وجود داشته باشد، به 111 عدد افزایش می‌یابد. پس با این توصیف، الگوریتم SHA256 برای شبکه بیت کوین هنوز کارامد خواهد بود.

او در انتهای صحبت‌‍‌های خود نحوه تغییر سختی استخراج در حالتی که یک کامپیوتر کوانتومی در شبکه حضور دارد را توصیف کرد:

اگر کامپیوترهای کوانتومی در رقابت بین استخراج‌کنندگان [برای یافتن بلاک‌ها] نیز شرکت کنند، 2015 واحد بلاک در مدت زمان کوتاهی ساخته خواهد شد. پس از این نرخ تولید بیت کوین‌های جدید دوباره به حالت عادی [هر 10 دقیقه یک بلاک] برخواهد گشت و کامپیوتر کوانتومی به دلیل رشد فوق‌العاده بالای سختی شبکه، تنها ماینر شبکه خواهد بود.

در همین باره پیتر تاد، رمزنگار و توسعه‌دهنده سابق بیت کوین، نیز هفته گذشته در توییتر نوشت که پیشرفت گوگل در حوزه رایانه‌های کوانتومی یک نمونه ابتدایی است و تا شکستن رمزنگاری بیت کوین فاصله بسیار زیادی دارد.
آیا کامپیوترهای کوانتومی در کسری از ثانیه می توانند کوین های باقی مانده را استخراج کنند!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *